Ontmoet de leden Roel PA5RJ

Wie ben je en wat is je callsign?
Mijn naam is Roel de Jonge PA5RJ , en ben 56 jaar jong.
Woon in een klein dorpje dat Kerkenveld heet.

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?
Als klein jongetje van pakweg 10jaar hoorden we piraten muziek op de middengolf, de vraag was hoe doen ze dat?
Mijn maat kocht van iemand een zendertje met een 807 lamp, daar is de griep begonnen. Op een bepaald moment hoorde ik ook piraten op de FM omroepband, dit trok mij meer dan de MG. HF65 daar is het mee begonnen, op mijn 12e een buizenzender gemaakt met EL84.
Veeel zenders gebouwd in de jaren erna…Jammer maar de PTT vond mijn zender ook leuk. Op mijn 15e de eerste inbeslagname, de tweede keer toen was ik net 17 jaar. De derde keer was op mijn 18e jaar, gevolg twee jaar proef en 14 dagen voorwaardelijk, boete was 700 Gulden. Na de geboorte van mijn zoon in 1991 ben ik gestopt met uitzenden op de FM omroepband, ben toen gaan zenden op de 60 cM, dit heb ik gedaan tot 1998. Samen met mijn maat Wiebe (rip) naar de cursus gegaan bij ‘De Lichtmis’, en resultaat was C op zak PE1RMA. In 2000 opgegaan voor de A licentie , en zie daar PA5RJ.

Sinds wanneer het je jouw licentie?
Mijn licentie heb ik gehaald in 1998.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
Het ontmoeten van mensen met de zelfde passie.

Wat is je favoriete mode en band?
De 2m en 70cm / 23cM in alle modes

Welke apparatuur gebruik je?
Op dit moment een IC7100.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor?
Ja ik gebruik hem om printplaten te tekenen , en als logboek (hamradio de luxe)

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Radio onderdelen markt Nieuwleusen (secretaris).
DVdRA (Floormaniger).
En natuurlijk bezoek ik alle radiomarkten in de regio.

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
Zelfbouw is iets wat ik heel veel doe, zenders /converters/antennes enz.

Wat was je meest memorabele contact?
Een verbinding met Saudi Arabia op 70MHz.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio?
Op dit moment bezig met het bouwen van een Teff ontvanger. Zie de site van PE1PVB.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om?
Bij mij is het alleen de Amateurradio.

Ontmoet de leden Nanko PAØNVY

Wie ben je en wat is je callsign?
Mijn naam is Nanko van Dijk, mijn callsign is PA0NVY

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?
Ik ben geboren en getogen in IJmuiden, daarna een paar keer verhuisd, als laatste naar Santpoort-Noord maar sinds juni van dit jaar een nieuwe inwoner van het prachtige Staphorst. Al op jonge leeftijd, ik denk zo rond mijn 13e jaar raakte ik geïnteresseerd in alles wat met elektronica en elektrische apparaten te maken had, vooral het uit elkaar halen vond ik fascinerend….

Sinds wanneer heb je jouw licentie?
Sinds juni 1975 ben ik in het bezit van wat nu een F-License heet, destijds de A-Machtiging.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
Het leukste aan amateurradio vind ik om, met bij voorkeur zelfgemaakte apparatuur en antennes, een verbinding te maken met mede radiozendamateurs aan de andere kant van de wereld, bij voorkeur met CW of SSB.

Wat is je favoriete mode en band?
Mijn favoriete mode was CW, op 20m en 15m, dat was in 1975/76. Door de QRM in mijn woonomgeving, destijds in IJmuiden, was werken op 80m en 40m meestal lastig. In die periode ben ik het actiefst geweest, met een Kenwood TS520 (te leen gekregen van de MTS…) en een FD4 Windom antenne van Fritzel. Daarna ben ik eigenlijk zelden meer radioactief geweest, door Dienstplicht, werk en gezin bleef de zendapparatuur ingepakt op zolder staan. Twee jaar geleden kon ik onverwacht met vervroegd pensioen, dus toen maar weer eens op zolder gekeken….. Mede daardoor en door het voortschrijden van de jaren is de CW-vaardigheid minder geworden, merk ik nu, daar valt een hoop aan te verbeteren, is mijn doel. Ook de voor mij nieuwe WARC-banden blijken zeer interessant voor DX werk, de 17m vind ik een mooi voorbeeld.

Welke apparatuur gebruik je?
Op dit moment heb ik de beschikking over mijn oude trouwe Atlas 210X en de twee jaar geleden aangeschafte ICOM IC-7610 en voor Portabel en Camping gebruik een ICOM IC-705. In verband met mijn recente verhuizing naar Staphorst ben ik de shack nog aan het inrichten, antennes moeten ook nog gemaakt en opgezet worden. Er loopt inmiddels een vergunning aanvraag voor een draadantenne.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor?
In de Shack maak ik gebruik van mijn Macbook Air, voor het loggen van QSO’s in QRZ.Com, voor gebruik samen met de NanoVNA (Fantastisch apparaat, must-have voor iedere serieuze knutselaar, vind ik), SimSmith en SimNEC om antennes en impedantienetwerken te meten en berekenen.
Tot op heden ben ik geen fan van FT8, RTTY, of andere vormen van digitale communicatie, als daar een computer voor nodig is, misschien komt dat nog.

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Eind september ben ik voor het eerst op de Radiomarkt van De Lichtmis geweest, daar ontmoette ik oude bekenden uit mijn vorige woonplaats, van een van hen kocht ik een droom van vroeger: Braun SE402. Deze staat nog ingepakt en te wachten op gebruik.

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
In mijn begintijd als Radiozendamateur waren de onderdelen meestal duur -voor een armlastige scholier- en vaak lastig of niet te krijgen, maar met hulp van andere radioamateurs en spullen uit de dump kwam ik toch een heel eind.
Het bleef ook vaak bij fantaseren over artikelen uit QST, de Electron, VRZA of bouwsels van de lokale radioclubleden. Maar dat is inmiddels verleden tijd, tegenwoordig zijn de mogelijkheden en de middelen gelukkig een stuk uitgebreider.Om aan antennes te kunnen meten heb ik de eerdergenoemde NanoVNA aangeschaft, eerst eentje met een klein scherm en later de grotere versie, alles via AliExpress, tot nu toe heel veel elektronica en gereedschap via Ali gekocht eigenlijk meestal zonder problemen. Ook via Ali de 100W Antenne Tuner kit van N7DDC aangeschaft, deze is relatief goedkoop, leuk om zelf in elkaar te zetten, en het werkt ook nog eens goed, met een passend kastje erbij is het meteen af. Hier heb ik een aantal van gemaakt, om mee te testen, ook liggen er nog een paar voor zwaardere vermogens op de plank. Bij het meten aan antennes kwam ik tot de ontdekking dat een zogenaamd mantelstroom filter, of beter gezegd: Common-Mode-Choke, cruciaal en eigenlijk onmisbaar is.

Bij HF-Kits hebben ze inmiddels een aardige sortering Baluns, mantelstroonfilters etc. te koop, hiervan ook een aantal in elkaar gezet en getest. Een goede uitleg hiervan over de bouw, werking en tests is te vinden op YouTube, de filmpjes van Peter Schroeder, TRX-Lab, vind ik zeer duidelijk en helder, van harte aanbevolen.

Wat was je meest memorabele contact?
Ik denk twee, in 75/76 maakte ik een SSB contact op 20m met Cook Island in de Stille Oceaan, en in die tijd ook met Saipan, met een Amerikaan, ik denk in CW, deze man woonde met zijn gezin op dat eiland en bleek technicus van het radiostation van het Christelijke FEBC te zijn. Met hem en zijn familie een tijdje gecorrespondeerd, op tragische wijze kwam hij om het leven, hoorde ik veel later, een ongeluk met hoogspanning in de zendereindtrap van het radiostation.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio?
Toch blijft zelfbouwen het leukst, vind ik, zoals ik al hierboven heb aangegeven is het tegenwoordige aanbod van elektronica enorm met schappelijke prijzen.
Op het programma staan, als de shack is ingericht, voorlopig: Een HF lineair van DX-World, Low Pass filters, een Delta Loop voor 80m, een multiband verticaal voor 17/12/10/6 en 4m, SWR en power meter en diverse bouwpakketjes van Ali.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om?
Graag ga ik samen met mijn vrouw Astrid en hondje Bobby regelmatig op de fiets of lopend onze nieuwe woonomgeving Staphorst verkennen. Daarnaast iedere ga ik maandagochtend een rondje hardlopen in het Staphorster bos. Ook zijn we nog op zoek naar een kerk waarbij we ons kunnen aansluiten. Verder lees ik graag, met name over het wereldgebeuren.

Foto’s van mijn oude QTH:
Mijn oude shack:

Multiband Verticale Dipool voor 6/4/2m en Diamond voor 2m en 70cm:

Multiband Verticale Dipool voor 6/4/2m en Diamond voor 2m en 70cm:

HF Multiband Verticaal,12m5, installatie samen met Lupko, PA0LKY

HF Multiband Verticaal,12m5, installatie samen met Lupko, PA0LKY

 

Ontmoet de leden Tinus PDØVDL

Wie ben je en wat is je callsign?
Tinus PDØVDL

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?
Ja wat moet ik daar over zeggen kom uit de 11 meter tijd.

Sinds wanneer het je jouw licentie?
05-11-2005.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
D-ATV, digitale modes D-Star, DMR, FT-8/ FT-4.

Wat is je favoriete mode en band?
20m / 70cm.

Welke apparatuur gebruik je?
Icom IC9700 – Yaesu FT-991a – TS-2000.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor? 
Ja, FT-8/ FT-4, andere dingen Q-100 ontvangen.

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Ja, dag van de amateur en andere radiomarkten.

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
Nee.

Wat was je meest memorabele contact?
Geen idee.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio? 
Nee maak niet zo veel mee.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om?
Nee.

 

Ontmoet de leden Roel PA1RN

Wie ben je en wat is je callsign?
Mijn naam is Roel Winters, 42 jaar en woonachtig in Nijeveen. Mijn callsign is PA1RN

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?

Als scholier wilde ik graag met radio zenden. Ik mocht echter geen antenne aan huis dus ben hier niet verder mee gegaan. Tijdens mijn studie heb ik het MARCOM-A gehaald. De overstap naar amateurradio is dan logisch en ik heb besloten om samen met PA4DV te gaan leren voor het radioexamen.

Sinds wanneer heb je jouw licentie?
De N-licentie heb ik begin 2021 behaald en in 2022 ben ik geslaagd voor de F-licentie.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
Verbindingen maken op de HF-banden.

Wat is je favoriete mode en band?
SSB. En de band die op dit moment werkt.

Welke apparatuur gebruik je?
Voor Hf werk ik momenteel met een Yaesu FT2000, met een SDR-play voor ontvangst. Als antenne op het moment eenend-fed antenne voor 10, 20 en 40 meter. Deel van de hobby is om zonder opvallende antenne wel verbindingen te maken.
Voor 2-meter en 70-cm werk ik met een Baojie, met externe microfoon. Ik heb lang gezocht om hier storingsvrij mee te zenden.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor? 
Ik gebruik de computer voor het bijhouden van de logboeken. Tevens ook voor het monitoren van de verschillende banden via sdrplay. En natuurlijk bezoeken van websites als QRZ, Veron, veel filmpjes over antennes en LCWO.

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Ja, de ROM en de dag van de radioamateur en onze verenigingsavonden.

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
Ik vind het leuk om antennes te maken. Ik heb inmiddels ook ervaring met doosjes om signalen in en uit de zenders te halen zonder storing.

Wat was je meest memorabele contact?
De verbindingen die ik heb gemaakt tijdens POTA ( parks on the air). Hierbij moet je zenden vanuit een nationaal of provinciaal park. Bij voldoende verbinden activeer je het park. Voor de Wieden- Weerribben en Dwingelderveld ben ik de eerste amateur die deze parken heeft geactiveerd.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio? 
Ik wil nog graag CW leren. maar dit heeft wel een steile leercurve.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om?
Bierbrouwen samen met mijn buurman.

Ontmoet de leden Roel PA4DV

Wie ben je en wat is je callsign?
Mijn naam is Roel de Vries, 43 jaar en woonachtig in Balkbrug. Mijn callsign is PA4DV

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?
Al sinds mijn jeugd geïnteresseerd in communicatie via radiosignalen. In de jaren 90 ben ik heel actief geweest met DX-en op 11 meter. Toen met een “Superstar 3900 black” en een GPA op de schoorsteen. Na jaren van inactiviteit heb ik in 2020 de hobby weer opgepakt.

Sinds wanneer heb je jouw licentie?
De N-licentie heb ik begin 2021 behaald en uiteindelijk 2 maanden geleden ben ik geslaagd voor de F-licentie.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
Verbindingen maken op de HF-banden.

Wat is je favoriete mode en band?
SSB. Vanwege de sterk afwisselende mogelijkheden is de 10-meter band mijn favoriet.

Welke apparatuur gebruik je?
Voor Hf werk ik momenteel met een Icom 718, met een SM-30 tafelmicrofoon. Als antenne op het moment een verticale multiband antenne voor 10, 20 en 40 meter, die middels tuner ook redelijk goed functioneert op 15 en 17 meter. Of te wel, eerst met relatief eenvoudig materiaal leuke dingen doen!

Voor 2-meter en 70-cm werk ik met een Yeasu 736-R, met een Yeasu tafelmicrofoon.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor? 
Ik gebruik de computer voor het bijhouden van de logboeken. Tevens ook voor het monitoren van de verschillende banden via websdr. En natuurlijk zoeken op websites als dxsummit e.d.

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Ja, de ROM en de dag van de radioamateur. Het is de bedoeling om meer bij de verenigingsavonden aan te schuiven.

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
Te weinig. Op dit moment is beschikbare tijd de bepalende factor. Zeer binnenkort wil ik graag starten met het maken van een 80-meterband antenne.

Wat was je meest memorabele contact?
Mijn eerste overzeese verbinding met WX3B.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio? 
Op termijn CW.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om? 

Ik ben actief trainer en leider bij de jeugdvoetbal in ons dorp. Daarnaast volg ik al enige jaren les in de Italiaanse taal. De overige tijd komt gemakkelijk vol met mijn werk als hoofduitvoerder in de waterbouw en natuurlijk mijn gezin.

Ontmoet de leden Edwin PD5L

Wie ben je en wat is je callsign?
Mijn naam is Edwin en mijn callsign is PD5L

Hoe ben je geïnteresseerd geraakt in amateurradio?
Ik heb jaren op 11 meter dx- verbindingen gemaakt en wilde de stap maken om zendamateur te worden.

Sinds wanneer heb je jouw licentie?
Ik heb in 2003 de cursus gedaan bij de afdeling Meppel en in 2003 geslaagd voor N.

Welk facetten van amateurradio vind je het leukst?
Nieuwe landen werken, QSL kaarten ontvangen en Russische districten werken voor het [RDA-Award] Ook collega zendamateurs ontmoeten en evenementen bezoeken.

Wat is je favoriete band en mode?
De 10 en 20 meter band in SSB. In het verleden erg actief geweest met PSK en RTTY.

Welke apparatuur gebruik je?
Een Elecraft K2 en de antenne is een Optibeam OB 9-5.

Maak je gebruik van een computer in je shack en waar gebruik je deze voor? 
Ik gebruik een computer voor bijhouden van mijn logboek LOG4OM en LOTW. De computer is gekoppeld aan mijn transceiver.

Bezoek je evenementen die met de radiohobby te maken hebben?
Ik bezoek jaarlijks de ROM, DvdRA en soms een afdelingsbijeenkomst. 

Doe je aan zelfbouw en wat bouw je dan zoal?
Ik ben niet een echte zelfbouwer, heb een aantal kleine projectjes gebouwd oa mantelstroomfilters met ringkernen en draadantennes.

Wat zijn je meest memorabele contacten?
RI1ANC op, Antarctica CP5/PAØRBL vanuit Bolivia en VE3FGL die woonde 200 meter van familie van mijn vrouw vandaan.

Heb je nog doelen of uitdagingen met amateurradio? 
Ik wil dit jaar nog starten met de F- cursus. Ik zou graag nog eens de tijd vinden om morse te leren.

Heb je hobby’s en interesses buiten amateurradio om? 
Ik sport veel, hockey en ik ga een aantal malen per week naar de sportschool. Verder is fotografie, mijn website bijhouden een hobby. Ook lees ik graag boeken en het maandblad Funkamateur. Duits is mijn favoriete vreemde taal. Verder ben ik geïnteresseerd in Pre- Colombiaanse cultuur [Azteken, Maya en Inca]